sobota, 1 listopada 2014

Mroczny świat współczesnego niewolnicta - "Wędrówka przez słońce"


Tytuł : Wędrówka przez słońce
Autor : Corban Addison
Wydawnictwo : Świat Książki
Ilość stron : 399
Ocena : 8/10
Status : moja (9.99 w Biedronce)

Jak wygląda świat współczesnego niewolnictwa ? Jeśli już chcecie wiedzieć to wam powiem  - wygląda okropnie.

Seks jest czymś za co mężczyźni potrafią zapłacić fortunę. Jeśli dziewczyna jest nietknięta i do tego nieletnia ? Jeszcze lepiej. Będą w siódmym niebie ! Cały czas trudno mi zrozumieć jak można robić takie rzeczy istocie, która czuje … Strach w oczach tych dziewcząt, ich skulone ciała w kątach pokoi… Wypróbowywanie wszelkich sposobów na stanie się niewidzialną. I łzy, przysłaniające całą rzeczywistość i towarzyszące dziewczętom na każdym kroku. Jak te potwory patrzą w lustro ? Jak mogą dotykać te bezbronne dziewczyny a potem wracać do domu i udawać człowieka ? To pozostanie dla mnie zagadką. 

Choć sama książka jest fikcją to dzięki niej zdałam sobie sprawę, że sytuacje w niej opisywane wcale nie są rzadkością. Książka zakończyła się zadowalająco ale świat handlu ludźmi nadal istnieje i to bliżej niż wszyscy myślimy. Działalność ta istnieje prawie w każdym kraju i przynosi potężne pieniądze. Wciągane w ten biznes kobiety i nie rzadko nawet dzieci są zmuszane do wielu niewyobrażalnych rzeczy. A jest ich wszystkich miliony …

Na ten temat mogłabym rozprawiać kilometrami więc przejdę już do książki. W pierwszym rozdziale poznajemy dwie siostry starszą Ahalye i młodszą Sitę, które dotyka poważna tragedia. Tsunami, które zabija całą ich rodzinę ale niestety to nie koniec. Dziewczynki trafiają do świata niewolnictwa i przymuszonego seksu. Jak potoczą się ich losy ? Uda się uratować choć jedną ? Przeczytajcie sami. 

W książce poznajemy także Thomasa Clarka, który po pewnych trudnościach i zdarzeniach w swoim życiu dowiaduje się o nieszczęściu sióstr i pragnie im pomóc. Kilka rozdziałów możemy ujrzeć z jego perspektywy.  Thomas ma problemy ze swoją żoną, która postanowiła od niego odejść jak i z kochanką, która nie pozwala o sobie zapomnieć. Mężczyzna jest świadkiem porwania dziewczynki i to przekonuje go do przyjęcia rocznego stażu w organizacji non profit CASE i tym sposobem wyjeżdża do Bombaju gdzie swoje piekło przeżywają Ahalya i Sita. Tutaj także wróciła jego żona. Jak to się dalej potoczy ? Czy Thomasowi uda się ocalić dziewczęta ? Czy jego żona mu wybaczy i co na to jej ojciec ? Przekonajcie się ;)

Książkę czyta się przyjemnie, jest napisana przystępnym językiem. Co mnie w niej denerwowało ? Kiedy cały zespół CASE był podekscytowany znalezieniem jednej z dziewcząt i zrobieniem nalotu my czytaliśmy poprzedni rozdział z perspektywy Sity i dobrze wiedzieliśmy, że już dawno nie ma ich w tym miejscu. Było blisko ale nie, przepadło. To było dość irytujące ale znośne. Książkę jak najbardziej polecam :)

1 komentarz:

  1. Książka najwyraźniej nie jest "lekką" książką, ale to nawet lepiej, dałaś wysoką ocenę, więc pewnie Ci zaufam i ją przeczytam :)

    OdpowiedzUsuń